JPK – JEDNOLITY PLIK KONTROLNY

Nasze biuro rachunkowe zawsze trzyma rękę na pulsie w kwestii zmian w prawie podatkowym, ze szczególną uwagą śledzimy najnowsze komunikaty ogłaszane przez Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przekazywania struktury JPK_VAT bez wezwania organu podatkowego będzie dotyczyć wszystkich podatników VAT. JPK _VAT– jednolity plik kontrolny to comiesięczne, obowiązkowe raporty z zakresu transakcji zakupu i sprzedaży, uwzględniane w deklaracji VAT, to zbiór danych tworzony z systemu informatycznego podmiotu gospodarczego poprzez ich bezpośredni eksport do określonego formatu. Od 01 stycznia 2018 roku przez każdego Przedsiębiorcę – czynnego podatnika VAT ewidencje będą musiały zostać przygotowane w specjalnym pliku w formacie xml, opatrzone podpisem kwalifikowanym i przesłane środkami komunikacji elektronicznej do 25 dnia kolejnego miesiąca do Ministra Finansów skąd dane zostaną przekazane odpowiednim urzędom skarbowym.

Planowane jest stworzenie specjalnej platformy , jednak aktualnie JPK wysyłany jest przy pomocy podpisu elektronicznego. Potwierdzeniem prawidłowej wysyłki JPK jest opcja pobrania UPO czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. W sytuacji gdy wymagane jest udowodnienie, że JPK faktycznie został wysłany UPO chroni Przedsiębiorcę potwierdzając wysyłkę.
Pozostałe struktury JPK, które nie będą wysyłane co miesiąc bez wezwania tak jak plik JPK_VAT ale muszą być generowane i przekazane w momencie prowadzenia przez urząd e-kontroli (będą obowiązkowo prowadzone od 01 lipca 2018 roku):

JPK – JEDNOLITY PLIK KONTROLNY

Dla Klientów naszego biura rachunkowego obsługa w zakresie comiesięcznego obowiązkowego raportu JPK jest bezpłatna.Dodaj komentarz